Psykisk helsevern må ta ansvar
Bent Høie tvinges ut på banen etter drapet på sosionomen ved Små Enheter. Barnevernet trenger bistand fra psykiatrien, mener barnevernleder Gunnar Thoresen.
TVERRFAGLIG: Leder Gunnar Toresen i Norsk barnevernlederorganisasjon ønsker psykiatrien velkommen inn i barnevernet.
Mia Paulsen
Saken oppsummert
Helseminister Bent Høie ber de regionale helseforetakene om å «etablere strukturer og rutiner» for å sikre at barn og unge i barneverninstitusjoner får nødvendig utredning og behandling for psykiske lidelser og rusavhengighet.
Dette skal skje i samarbeid med Helsedirektoratet og Bufetat. Høie ber om en tilbakemelding innen 1. mai om hva de regionale helseforetakene kan gjøre i 2015 og hva de kan gjøre på lengre sikt.
Etterlyser tydeligere styring
Barnevernet har lenge gitt tydelige signaler om at det kan være problematisk å få god nok psykiatrisk hjelp til barnevernsbarn.
– Vi håper at Barne-, likestillings- og inkluderingsdepartementet følger opp dette i sine styringssignaler overfor Barne- familie- og ungdomsdirektoratet (Bufdir), sier leder Gunnar Toresen i Norsk barnevernlederorganisasjon (NOBO) til Kommunal-Rapport.no.
Trenger døgnplasser
Ei 15 år gammel jente er siktet for overlagt drap på en sosionom ansatt ved Behandlingssenteret Små Enheter i Asker. Drapet skjedde 28. oktober.
Barnevernet i 15-åringens hjemkommune etterlyser flere døgnplasser i barne- og ungdomspsykiatrien, dermed økt mulighet for innleggelse av barnevernsbarn med psykiske helseplager.
De senere årene er disse plassene bygget ned.
edv@lomedia.no
Flere saker
Sist refset hun Nav, nå står barnevernet for tur.
Skitbyen-Berit hadde selv barnevernssak. Nå gir hun barnevernet råd
Nå bikker det feil vei igjen.
Colourbox.com
Lønnsforskjellene øker mellom kvinner og menn igjen
Fredrikk Skjøld og Iren Leo Finvik fant hverandre på tilbudet til FRI, PUST UT. De håper ikke tilbudet må legges ned.
Hanna Skotheim
Nå kan tilbudet forsvinne: – Mister folk jeg kan snakke med
Politiet på plass etter skyteepisode på Nav-.kontoret i Oslo i august i fjor.
Thomas Andersen/NTB
Kritikk av Nav etter skudd på lokalkontor
Synne Haga og Espen Søreng i barnevernstjenesten i bydel Nordre Aker etterlyser bedre samarbeid med helsetjenesten.
Hanna Skotheim
Tre år etter Mille og Mina døde av overdose: – Vi har ikke lært noe som helst
– Kravet om at partene skal bo sammen innebærer en begrensning i hvor den enkelte kan bosette seg, men utgjør ikke brudd på internasjonale forpliktelser, mener statssekretær Joakim Øren.
Justis- og beredskapsdepartementet

